top of page
Skärmavbild 2025-11-05 kl. 16.38.04.png

"Fox at the Beach"

Skärmavbild 2025-11-04 kl. 20.11.05.png

Äntligen är det dags för den populära Fox-och träningsveckan, med en underbar gemenskap.

För 7:e gången
Häng med oss till Kreta. 
Sola, bada, dansa och träna  tillsammans.

Tillsammans med Nick Ländqvist (Trainingweeks), Britt-Marie Olsson (Arenova) och Tony Möörk (FoxFusion) flyger vi återigen till Kretas sydkust – denna gång till ett nytt, underbart hotell!

Under en hel vecka väntar en härlig mix av danslektioner, fysisk träning, inspirerande föreläsningar och socialdans – kombinerat med sol, bad och värme. En oförglömlig vecka där vi dansar, lär oss, skrattar och njuter tillsammans på samma plats!

Resan har blivit en uppskattad tradition:

  • 2018 – 71 deltagare

  • 2019 (vecka 1) – 110 deltagare

  • 2019 (vecka 2) – 50 deltagare

  • 2022 – 97 deltagare

  • 2023 – 50 deltagare

  • 2024 – paus

  • 2025 – 68 deltagare

Vi välkomnar dig som dansar modern fox och vill utvecklas som dansare – tryggare, friare och mer musikalisk. Genom att inspireras av olika dansstilar och arbeta med känsla, teknik och kroppskontroll skapar vi balans och harmoni på dansgolvet.

Var beredd på en magisk resa fylld med gemenskap, utvecklande workshops, roliga övningar och överraskningar! Dans vid poolen, kanske till och med ett danssteg i havet – vem vet?

På förmiddagarna erbjuder vi två workshops, både individuellt och i par, där vi inspireras av dansstilar som West Coast Swing, Tango och Kizomba för att fördjupa vår fox och hitta vår unika känsla i dansen. Några teman under veckan är till exempel ”Fox at the beach”, ”Lär känna din följare/förare” och ”Dans med musiken”. I år fokuserar vi extra mycket på känsla framför turer – och på att utveckla dig själv, även utan partner.

Dagarna startar med vårt populära ”Väck och sträck” vid Medelhavet, där vi mjukt väcker kroppen till liv. Under veckan erbjuder vi även fysisk träning särskilt anpassad för dansare – för ökad styrka, uthållighet och för att förebygga skador. Du får med dig övningar som du enkelt kan ta hem till vardagen och dansgolvet. Allt är förstås helt frivilligt.

På kvällarna samlas vi för gemensam middag innan vi öppnar dansgolvet för kvällens socialdans till våra noggrant utvalda spellistor. När vädret tillåter dansar vi utomhus under den stjärnklara himlen – kanske med Medelhavet glittrande framför oss. Om det blåser upp eller blir kyligt flyttar vi in till vår fina inomhuslokal med härligt parkettgolv.

Varje kväll bjuder på ett nytt musiktema som sätter stämningen. Vill du göra kvällen ännu roligare? Ta med något som symboliserar kvällens tema och låt din kreativa sida inspirera andra!

Under dagarna erbjuder vi yogaflow och coreträning, dansworkshops, inspirerande föreläsningar samt möjlighet till privatlektioner och coaching – allt bokas enkelt på plats direkt med våra instruktörer och coacher.

Det här är en resa du verkligen inte vill missa! Följ med oss på en fantastisk tränings- och dansresa till värmen. Träffa nya och gamla dansvänner, utvecklas, njut och skapa minnen som varar långt efter att du kommit hem.

Ett hett tips: boka din plats i tid!


Antalet deltagare är begränsat till cirka 70 personer – för att vi ska behålla den familjära stämningen där alla hinner dansa, träna och lära känna varandra.
Det är en balans som vi vet, efter många års erfarenhet, gör hela skillnaden.

Tony.jpeg

TONY MÖÖRK

Instruktör

bm.jpeg
nick.jpeg

NICK LÄNDQVIST

Instruktör och

arrangör

BRITT-MARIE OLSSON

Instruktör

FOX AT THE BEACH 

IMG_4039.jpeg

Instruktörer:

Nick Ländqvist, TrainingweeksBritt-Marie OlssonArenovaTony MöörkFoxFusion

Denna vecka vänder sig till dig som är van dansare. Vi fokuserar på att dansa med många olika personer och på att hantera ett fullt dansgolv. Vi tillämpar ”alla dansar med alla” dvs alla deltagare ska vara villiga att dansa båda rollerna. Erfarenheterna från tidigare resor är dock att det är uppskattat att prova att byta roll, så ett av våra teman är ombytta roller. Det är därför viktigt att ALLA kan tänka sig att dansa båda rollerna. Vi strävar efter en så jämn rollfördelning som möjligt,  

FoxFusion-matrix-utan-skugga.png

Vi kommer i år lägga mer vikt på känsla i dansen än svåra turer på alla klasser

BENNY MARCUSSON, FOX AT THE BEACH 2019

Logga FS rund 2022.png

HÅKAN FERM, FOX AT THE BEACH 2019

TILLBAKA

FOX AT THE BEACH, 2019

Trainingweeks är ett varumärke inom

LÄNDQVIST MED KROPPSKONTROLLEN AB

 

Vi har specialiserat oss på att hjälpa människor som vill förändra sin vardag och må bättre med hjälp av träning och kost. Mycket med fokus på bålens stabilitet och bäckenbottenträning samt balans.

© 2018, Trainingweeks - en del av Ländqvist med Kroppskontrollen AB

KONTAKT


+ 46 (0)70 497 01 22
info@trainingweeks.se

Ländqvist

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Ikon

Vi har valt en ny samarbetspartner från 2021 som är Ving. Det borgar för kvalitet i samband med bokning, val av plats och hotell. Vi står för hög kvalitet på alla våra instruktörer, föreläsare och coacher som har lång erfarenhet och djup kompetens. Häng med oss på någon av alla våra resor där vi tillsammans skapar en

skön stämning med glädje och inspiration till att uppnå fler hälsovinster, nya vänner och

härliga upplevelser!

Varmt välkomna att boka din nästa resa tillsammans med oss på Trainingweeks 
och Vingresor

Samarbetspartners: 

980a856e-dfbc-4393-891f-011dd905746c.png
bottom of page